Răspunsul scurt

Alegi BTU-ul după suprafața camerei, ajustat pe condiții. Orientativ: cameră mică/birou (până la ~15 mp) → 9.000 BTU; living ~16–25 mp → 12.000 BTU; ~26–35 mp → 18.000 BTU; peste → 24.000 BTU sau mai multe unități. Cresc necesarul: ultimul etaj, soare/geamuri mari, tavan înalt, bucătăria, multe persoane. Nu lua „cu rezervă mare" — un aparat supradimensionat răcește în cicluri scurte, nu dezumidifică și consumă prost.

Ce e BTU-ul, pe scurt

BTU (British Thermal Unit) măsoară capacitatea de răcire a aparatului. Modelele uzuale pentru locuințe sunt de 9.000, 12.000, 18.000 sau 24.000 BTU. Cu cât camera e mai mare sau mai expusă la căldură, cu atât ai nevoie de mai mulți BTU. Alegerea corectă e simplă în principiu: potrivești BTU-ul cu camera — dar „camera" înseamnă mai mult decât metri pătrați.

Vrei o evaluare pentru firma ta?

Evaluarea la fața locului e gratuită în Brașov și împrejurimi — vii cu nevoia, pleci cu o soluție și un preț defalcat.

Calcul rapid pe suprafață

Sunt valori de plecare — le ajustezi în funcție de factorii de mai jos.

Factorii care schimbă calculul

Cresc necesarul de BTU: camera la ultimul etaj (sub acoperiș, se încinge), expunerea la soare (geamuri mari spre sud/vest), suprafața vitrată mare, tavanul înalt, bucătăria (aragazul degajă căldură) și numărul de persoane care stau frecvent în încăpere. Două camere de aceeași suprafață pot cere aparate diferite — una însorită la mansardă, alta la nord și parter. De aceea calculul corect se face „pe cameră", nu după o singură cifră.

De ce nu iei „cu rezervă mare"

Un aparat supradimensionat răcește prea repede și se oprește, apoi pornește iar — cicluri scurte care nu scot bine umezeala din aer, dau senzație de „rece dar umed", consumă ineficient și uzează compresorul. Unul prea mic merge non-stop la maxim și tot nu răcește la caniculă. Modelele inverter se adaptează mai bine, dar și ele funcționează optim doar cu BTU-ul potrivit. Concluzia: dimensionat corect, nu „cu rezervă".

Montaj și partea electrică

Unitatea interioară se pune ca aerul să circule în toată camera (nu direct în pat/birou) și fără obstacole; cea exterioară are nevoie de spațiu de ventilație și acces pentru service. Aparatul e și un consumator electric, deci alimentarea trebuie făcută corect — o poți lega curat de instalația electrică a locuinței. Pentru spații care cer și aer proaspăt, nu doar răcire, se discută și despre ventilație. Vrei o firmă serioasă? Vezi ghidul cum alegi firma.

Cum calculezi corect: suprafață, volum și factori de corecție

Tabelul de mai sus e un punct de plecare bun, dar dimensionarea „adevărată" nu se oprește la metri pătrați. Un calcul corect pornește de la suprafață, se ajustează cu volumul camerei (dacă tavanul e mai înalt decât standardul de ~2,5–2,7 m, cum se întâmplă des la mansardele cu pantă sau la spațiile open-space), și apoi se corectează cu factorii de expunere: izolația clădirii, orientarea cardinală, etajul, aparatura electrică din încăpere și numărul de persoane. Practic, două camere de 20 mp pot avea nevoie de aparate diferite — una la parter, izolată bine, orientată nord, cu doi ocupanți, se descurcă la limita de jos a plajei; alta la mansardă, needizolat termic, cu geamuri mari spre sud și un calculator care rulează non-stop, are nevoie de o treaptă în plus.

ℹ️ De ce nu e un calcul strict liniar

Nu poți înmulți pur și simplu suprafața cu un „BTU pe metru pătrat" fix, pentru că relația nu e liniară: o cameră mică pierde/câștigă căldură proporțional mai mult prin pereți și geamuri (raportat la volumul ei) decât una mare, iar un living deschis spre bucătărie sau hol are alt regim termic decât o cameră închisă de aceeași suprafață. De aceea plajele orientative din tabele „sar" treptele (9.000 → 12.000 → 18.000 → 24.000 BTU) în loc să crească fin, mp cu mp — aparatele comerciale vin în trepte fixe de putere, nu la comandă exactă pe fiecare metru.

Suprafață camerăBTU recomandat — condiții standardBTU recomandat — etaj superior, mult soare, bucătărie sau aparatură multă
Până la ~15 mp (dormitor, birou)9.000 BTU12.000 BTU
~16–25 mp (living mediu)12.000 BTU18.000 BTU
~26–35 mp (living mare, open space)18.000 BTU24.000 BTU
~36–45 mp24.000 BTU24.000+ BTU sau 2 unități separate
Peste ~45 mp / open space mare24.000+ BTU sau sistem multi-splitCalcul individual la evaluare — nu se ghicește „din tabel"

Coloana din dreapta nu înseamnă „ia întotdeauna varianta mare ca să fii sigur" — înseamnă că, dacă recunoști cel puțin doi dintre factorii agravanți (etaj sub acoperiș, expunere sudică/vestică puternică, bucătărie deschisă, mulți ocupanți sau echipamente care degajă căldură), treci la treapta următoare din plajă, nu la orice putere „cu rezervă". Diferența e importantă: treapta următoare e calculată să acopere exact acei factori, în timp ce „cu rezervă mare, ca să fie sigur" duce direct la problema discutată mai jos — supradimensionare și cicluri scurte.

✅ Exemplu de calcul, pas cu pas

Cameră de 20 mp, tavan standard 2,6 m (volum ~52 mc), la etajul 1 din 2, orientare nord-est, fără bucătărie în încăpere, 2 persoane, fără aparatură specială → plaja de bază e 12.000 BTU (16–25 mp, condiții standard). Aceeași cameră, dar la ultimul etaj sub acoperiș, cu geamuri mari spre sud și un living deschis spre bucătărie → trece la 18.000 BTU, chiar dacă suprafața e identică. Diferența nu vine din metri pătrați, ci din câți factori agravanți se adună.

Factorii care schimbă calculul, în detaliu

Izolația clădirii e adesea factorul cel mai subestimat. O locuință construită sau termoizolată recent (tâmplărie performantă, pereți izolați) ține mult mai bine frigul înăuntru decât o construcție veche, needizolat termic, unde căldura pătrunde constant prin pereți și tâmplărie — la izolație slabă, se ia orientativ o treaptă în plus față de calculul „pe hârtie".

Etajul și poziția sub acoperiș contează dublu: la ultimul etaj, acoperișul se încinge direct la soare și transmite căldură în încăpere ore întregi după apusul soarelui, chiar dacă geamurile sunt mici. La parter sau la etaje intermediare, umbrite de clădirile vecine, necesarul scade.

Expunerea la soare — camerele cu geamuri mari spre sud sau vest primesc căldură directă în orele cele mai fierbinți ale zilei (vestul, în special, prin soarele de după-amiază, exact când temperatura exterioară e deja maximă). O cameră identică orientată spre nord sau est se încălzește vizibil mai puțin.

Suprafața vitrată mare (pereți-cortină, geamuri de la podea la tavan, terase generoase cu uși glisante) crește necesarul, chiar dacă tâmplăria e performantă — sticla lasă mereu mai multă căldură să treacă decât un perete plin, indiferent de calitatea geamului.

Tavanul înalt înseamnă mai mult aer de răcit la aceeași suprafață la sol — relevant mai ales la mansardele cu pantă, la open space-uri sau la spațiile comerciale cu tavan industrial, unde calculul „pe mp" trebuie corectat cu volumul real.

Bucătăria (mai ales cea deschisă spre living) adaugă căldură de la aragaz, cuptor și electrocasnice, plus umiditate din gătit — o cameră cu bucătărie inclusă cere de regulă o treaptă în plus față de un living simplu de aceeași suprafață.

Aparatura electrică — calculatoare, console, echipamente de rețea, mai multe televizoare sau, în cazul firmelor, servere și echipamente industriale — degajă căldură constant, uneori mai mult decât razele soarelui. O cameră de birou cu 3-4 calculatoare care rulează toată ziua se comportă termic diferit de o cameră goală de aceeași suprafață.

Numărul de persoane care stau frecvent în încăpere contează pentru că fiecare persoană degajă căldură corporală — o sală de ședințe plină sau un dormitor cu mai mulți ocupanți cere puțin mai mult decât aceeași cameră ocupată ocazional.

Inverter vs On/Off: ce alegi și de ce

Odată stabilit BTU-ul, urmează a doua decizie importantă: tehnologia compresorului. Diferența nu ține de putere, ci de cum livrează acea putere aparatul.

CriteriuInverterOn/Off (fix)
Mod de funcționareCompresorul își reglează turația continuu, în funcție de necesarCompresorul pornește la maxim și se oprește complet, în cicluri
Consum de energieMai mic, mai ales la funcționare prelungităMai mare, din cauza vârfurilor repetate la pornire
Stabilitatea temperaturiiVariații mici, confort constantVariații vizibile între cicluri (răcește, se oprește, se încălzește puțin, repornește)
ZgomotMai redus, mai ales la turație joasă de menținereZgomot constant la pornire/oprire, mai pronunțat
Preț de achizițieMai mareMai mic
Recomandat pentruFolosire frecventă/prelungită, dormitoare, birouri, firmeFolosire ocazională, spații secundare, buget redus

Un aparat inverter, corect dimensionat, e alegerea potrivită pentru majoritatea locuințelor și firmelor din Brașov, mai ales pentru camerele folosite zilnic — se amortizează în timp prin consum mai mic și oferă un confort mai constant. Modelele on/off rămân o opțiune rezonabilă pentru spații folosite ocazional (cameră de oaspeți, depozit mic), unde investiția mai mare a unui inverter nu se justifică. Important de reținut: tehnologia inverter nu compensează o dimensionare greșită — un inverter supradimensionat tot funcționează ineficient, doar că problema e mai puțin vizibilă decât la un on/off.

Mono-split vs multi-split: câte aparate îți trebuie

Pentru o singură cameră, un sistem mono-split (o unitate exterioară, o unitate interioară) e soluția standard. Când ai nevoie de aer condiționat în mai multe camere, apar două variante: fie câte un mono-split separat pentru fiecare cameră, fie un sistem multi-split, cu o singură unitate exterioară care alimentează 2-5 unități interioare.

Multi-split-ul are avantajul unei singure unități exterioare (mai puțin aglomerată fațada sau terasa) și, adesea, un cost total mai mic decât mai multe mono-split-uri separate, dar cere o unitate exterioară mai puternică și un traseu de conducte frigorifice mai lung, planificat din start. Mono-split-urile separate sunt mai flexibile — poți instala pe rând, pe măsură ce bugetul permite, și fiecare cameră are un aparat independent, fără să depindă de funcționarea celorlalte.

La firme, depozite sau spații comerciale cu necesar mare de climatizare pe suprafețe extinse, discuția trece adesea dincolo de split-uri, spre sisteme centralizate de tip chiller sau VRV — o cu totul altă scară de proiect, cu partea electrică dimensionată corespunzător. Dacă acesta e cazul tău, avem un ghid dedicat: instalația electrică pentru climatizare centralizată (chiller/VRV) la firme. Pentru locuințe care iau în calcul și încălzirea, nu doar răcirea, merită văzut și ghidul despre pompe de căldură — unele aparate de climatizare moderne acoperă parțial și acest rol.

Alimentarea electrică: circuit dedicat și norme

Un aer condiționat, mai ales de la 12.000 BTU în sus, e un consumator electric serios, pornit adesea ore în șir la sarcină mare. Alimentarea corectă înseamnă un circuit dedicat, cu secțiune de cablu potrivită curentului aparatului, protejat cu disjunctor propriu și legat corect la instalația de împământare — nu „înșirat" pe circuitul de prize existent, alături de alte aparate. Instalația electrică a locuinței sau firmei trebuie proiectată și executată conform normativului I7 (normativul tehnic pentru instalații electrice din construcții), iar orice modificare sau extindere a instalației se face de un electrician autorizat, cu documentele corespunzătoare — relevante inclusiv pentru cerințele ANRE pentru instalațiile electrice ale consumatorilor.

La instalarea unui aparat nou sau la o extindere de circuit, e momentul potrivit pentru o verificare PRAM (priza de pământ și instalația de protecție), mai ales dacă locuința e mai veche și nu există certitudinea că împământarea e în parametri. Un aer condiționat legat la o priză fără împământare corectă nu doar că funcționează defectuos, ci reprezintă un risc real de electrocutare. Dacă vrei să vezi și cum se estimează costul unei intervenții mai ample la instalația electrică, avem un ghid separat cu costurile orientative pentru instalații electrice în Brașov.

🚨 Riscul care nu se vede până se întâmplă

Un aer condiționat legat printr-un prelungitor sau „înșirat" pe un circuit deja încărcat cu alte aparate poate supraîncălzi cablul și conexiunile, mai ales la aparatele de peste 12.000 BTU care trag curent constant, ore în șir, în plină vară. Nu e o economie, e un risc de incendiu electric. Dacă instalația ta „sare" des sau nu ești sigur ce circuit ajunge la priza unde vrei aparatul, cere o verificare înainte de montaj, nu după primul scurtcircuit.

⚠ Greșeli frecvente la alegerea puterii aerului condiționat

1. Calcul doar pe metri pătrați — se ignoră etajul, expunerea la soare și restul factorilor, iar aparatul ajunge subdimensionat sau exagerat. 2. „Iau unul mai mare, ca să fiu sigur" — supradimensionarea duce la cicluri scurte, aer „rece dar umed" și uzură prematură a compresorului. 3. Alimentare improvizată — prelungitor sau circuit comun cu alte aparate, în loc de circuit dedicat cu împământare verificată. 4. Unitate exterioară montată fără spațiu de ventilație — lipită de perete sau într-un colț închis, aparatul nu-și poate evacua căldura eficient și pierde din performanță. 5. Se ignoră bucătăria/aparatura — un living deschis spre bucătărie sau plin de echipamente electronice e tratat ca o cameră „obișnuită", deși are alt regim termic. 6. Se alege on/off pentru o cameră folosită zilnic ore în șir — investiția inițială mai mică se pierde rapid în consum și confort inegal.

Costuri orientative 2026

Prețul unui aer condiționat montat depinde de puterea aleasă, de tehnologie (inverter costă mai mult decât on/off) și de ce trebuie pregătit la partea electrică. Ca reper pentru o instalare rezidențială obișnuită, în 2026:

ComponentăInterval orientativObservații
Aparat 9.000 BTU (inverter)1.800–2.800 RONCameră mică/birou
Aparat 12.000 BTU (inverter)2.200–3.500 RONLiving mediu, cea mai cerută putere
Aparat 18.000 BTU (inverter)3.200–5.000 RONLiving mare / open space
Aparat 24.000 BTU (inverter)4.500–7.000+ RONSpații mari sau folosire intensă (firmă)
Montaj și punere în funcțiune500–1.000 RONDepinde de lungimea traseului frigorific și de etaj
Circuit electric dedicat (dacă lipsește)250–600 RONDepinde de distanța până la tablou și de starea instalației
Unitate suplimentară în sistem multi-split+1.500–3.500 RON/unitatePeste costul unității exterioare comune

Ce mută prețul în sus sau în jos: puterea aleasă (fiecare treaptă de BTU costă vizibil mai mult), tehnologia (inverter vs on/off, plus funcții suplimentare precum Wi-Fi sau filtrare avansată), lungimea traseului frigorific între unitatea interioară și cea exterioară (etaje înalte sau distanțe mari cresc manopera), starea instalației electrice (dacă trebuie tras circuit nou și de la ce distanță), și numărul de unități dacă optezi pentru multi-split sau mai multe camere. O ofertă serioasă detaliază fiecare componentă separat, ca să vezi exact ce plătești și unde poți ajusta bugetul fără să compromiți dimensionarea.

Cum arată implementarea cu CSSI

Nu vindem doar un aparat la pachet cu un montaj rapid. Pașii unei lucrări corecte, așa cum o facem în Brașov și împrejurimi:

1. Evaluare la fața locului — măsurăm camera, verificăm etajul, expunerea la soare, izolația și instalația electrică existentă, apoi calculăm BTU-ul real, nu unul „din tabel". 2. Ofertă defalcată — aparat, montaj, eventual circuit electric nou, fiecare cu prețul lui, ca să vezi clar structura costului. 3. Pregătire — dacă e nevoie, tragem circuitul dedicat și verificăm împământarea (PRAM). 4. Montaj — fixăm unitatea interioară acolo unde aerul circulă bine în cameră (nu direct spre pat sau birou) și unitatea exterioară cu spațiu suficient de ventilație și acces pentru service. 5. Punere în funcțiune și testare — verificăm presiunea agentului frigorific, etanșeitatea și funcționarea la sarcină. 6. Garanție și mentenanță — rămânem disponibili pentru revizii și service ulterior.

Diferența față de un montaj „la colț de stradă": lucrăm cu aparate de la producători consacrați, cu piese și service disponibile pe termen lung, îți explicăm de ce am ales exact puterea respectivă (nu „cea mai mare din buget") și îți lăsăm în scris ce ai primit, inclusiv unde e circuitul electric al aparatului. Aceeași echipă poate face, la aceeași vizită, și restul instalației electrice dacă mai ai lucrări planificate, ca să ai un singur interlocutor pentru tot.

Mentenanța aerului condiționat

Un aparat bine dimensionat și montat cere puțină întreținere, dar nu zero. Filtrele de praf se curăță orientativ o dată la 2-4 săptămâni în sezonul de folosire intensă — un filtru înfundat forțează aparatul, scade eficiența răcirii și crește consumul. Unitatea exterioară trebuie ținută liberă de frunze, praf și obstacole care blochează ventilația. O dată pe an (ideal înainte de sezonul cald) merită o verificare mai amplă: nivelul agentului frigorific, etanșeitatea conductelor, starea electrică a conexiunilor și curățarea schimbătorului de căldură. Semnele că aparatul cere atenție: răcește mai slab decât înainte, face zgomote neobișnuite, scurge apă în interior sau pornește/oprește mai des decât de obicei. La firme, cu aparate care funcționează ore lungi zilnic, un contract de mentenanță periodică prinde din timp problemele, înainte să oprească aparatul chiar în plin sezon cald.

✅ Checklist mentenanță aer condiționat

Filtrele sunt curățate în ultima lună? Unitatea exterioară are spațiu liber, fără frunze sau obiecte în jur? Aparatul mai răcește la fel de repede ca la instalare? Nu apar zgomote sau scurgeri de apă neobișnuite? A trecut un an de la ultima verificare a agentului frigorific și a conexiunilor electrice? Dacă răspunsul la vreuna e „nu" sau „nu știu", e momentul pentru o verificare, nu pentru așteptat până cedează în toiul verii.

Citește și

Întrebări frecvente

BTU (British Thermal Unit) e unitatea care măsoară capacitatea de răcire/încălzire a aparatului. Modelele uzuale pentru locuințe sunt de 9.000, 12.000, 18.000 sau 24.000 BTU. Cu cât camera e mai mare sau mai expusă la căldură, cu atât ai nevoie de mai mulți BTU. Alegerea corectă înseamnă potrivirea BTU-ului cu camera — nici prea puțin, nici prea mult.

Ca regulă orientativă, se pornește de la aproximativ suprafața camerei și se ajustează după condiții. Foarte simplificat: o cameră mică de dormit sau birou (până la ~15 mp) merge de regulă cu 9.000 BTU; un living de ~16–25 mp cu 12.000 BTU; spații de ~26–35 mp cu 18.000 BTU; iar peste, 24.000 BTU sau mai multe unități. Sunt valori de plecare — calculul exact ține cont și de alți factori.

Camera la ultimul etaj (sub acoperiș), expunerea la soare (geamuri mari spre sud/vest), suprafața vitrată mare, tavanul înalt, bucătăria (aragazul degajă căldură) și numărul de persoane care stau frecvent în încăpere. Toate acestea cresc necesarul. Două camere de aceeași suprafață pot avea nevoie de aparate diferite dacă una e însorită și la mansardă, iar cealaltă la nord și la parter.

Un aparat supradimensionat răcește camera prea repede și se oprește, apoi pornește iar — cicluri scurte care nu scot bine umezeala din aer, dau senzație de „rece dar umed", consumă ineficient și uzează compresorul. Un aparat prea mic, în schimb, merge non-stop la maxim și tot nu răcește la ger de vară. De aceea dimensionarea corectă contează în ambele sensuri.

Nu neapărat. Răcirea prea rapidă sună bine, dar aparatul se oprește înainte să dezumidifice aerul, iar rezultatul e un confort mai slab și un consum mai mare. Modelele inverter moderne se adaptează mai bine, dar și ele funcționează optim doar dacă BTU-ul e potrivit camerei. Mai bine dimensionat corect decât „cu rezervă mare".

Da, mult. Unitatea interioară se pune astfel încât aerul să circule în toată camera, nu direct în pat sau în birou (curent rece neplăcut), și fără obstacole în fața ei. Unitatea exterioară are nevoie de spațiu pentru ventilație și de acces pentru service. Un montaj bine gândit face diferența dintre un aparat care răcește uniform și unul care doar suflă rece într-un colț.

Consumul depinde de putere, de clasa energetică (modelele inverter, clasă bună, consumă considerabil mai puțin) și de cât de corect e dimensionat. Un aparat bine ales și montat, folosit rezonabil, are un consum acceptabil. Un aparat prost dimensionat sau vechi consumă mult mai mult. Contează și ca instalația electrică să fie făcută corect pentru consumator.

Pentru o locuință obișnuită, un aparat inverter de 9.000–12.000 BTU costă orientativ 1.800–3.500 RON, la care se adaugă montajul (500–1.000 RON) și, dacă lipsește, circuitul electric dedicat (250–600 RON). Puterile mai mari sau sistemele multi-split costă mai mult, iar prețul exact vine după evaluarea la fața locului, unde se calculează BTU-ul real și starea instalației electrice.

La o instalare simplă, cu unitățile apropiate și instalație electrică existentă, montajul durează de regulă 3-5 ore: fixarea celor două unități, traseul frigorific, vidarea instalației și testarea. Dacă e nevoie de circuit electric nou sau traseul dintre unități e mai lung (etaje diferite, distanță mare), timpul crește corespunzător.

La aparatele de 12.000 BTU în sus, da, e recomandarea corectă — un circuit propriu, cu disjunctor dedicat și împământare verificată, evită suprasolicitarea instalației existente și riscul de supraîncălzire. La aparatele mici, ocazional se poate folosi un circuit existent bine dimensionat, dar decizia se ia după verificarea instalației, nu „din oficiu".

Filtrele se curăță orientativ o dată la 2-4 săptămâni în sezonul de folosire intensă, iar o verificare mai amplă (agent frigorific, etanșeitate, conexiuni electrice) se face o dată pe an, ideal înainte de vară. Un aparat neglijat răcește mai slab, consumă mai mult și se uzează mai repede — mentenanța regulată e mult mai ieftină decât o reparație de sezon.

Pașii următori — cere oferta ta

Fără obligații: vii cu nevoia, pleci cu o soluție și un preț defalcat. CSSI — 20 de ani, 8.700+ proiecte în județul Brașov.